Ta strona wykorzystuje ciasteczka ("cookies") w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Czy wyrażasz na to zgodę?

Czytaj więcej

INFORMACJE PRZYDATNE W TRAKCIE ZATRUDNIENIA

Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą korzystać ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie oraz ze zbiorów bibliotek mieszczących się w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Nauczyciela akademickiego obowiązuje system zadaniowego czasu pracy.

Dziekan lub kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej po porozumieniu z nauczycielem akademickim, ustala czas niezbędny do wykonania po powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm określonych w art. 129 Kodeksu pracy.

W stosunku do pracowników objętych zadaniowym czasem pracy nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz sporządzania rozkładu czasu pracy; w takim przypadku rozkład czasu pracy ustala pracownik, z wyłączeniem zajęć dydaktycznych, których rozkład ustala kierownik jednostki dydaktycznej (KJD).

Jeżeli z organizacji zajęć dydaktycznych lub obowiązków naukowych i organizacyjnych wynika taka konieczność, nauczycielowi akademickiemu może być powierzone wykonywanie pracy w niedziele i inne dni ustawowo wolne od pracy.

Zasady ustalania zakresu obowiązków nauczycieli akademickich dla poszczególnych grup pracowników i rodzajów stanowisk, rodzaje zajęć dydaktycznych objętych zakresem tych obowiązków, w tym wymiar zajęć dydaktycznych oraz innych obowiązków dla poszczególnych stanowisk, oraz zasady obliczania godzin dydaktycznych określa Regulamin pracy na Uniwersytecie Warszawskim.

ROCZNY WYMIAR ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH (PENSUM):

  • na stanowiskach w  grupie pracowników badawczo-dydaktycznych:
    • profesor – 180 godzin dydaktycznych,
    • profesor uczelni – 210 godzin dydaktycznych,
    • profesor wizytujący – 210 godzin dydaktycznych,
    • adiunkt – 210 godzin dydaktycznych,
    • starszy asystent – 210 godzin dydaktycznych,
    • asystent – 210 godzin dydaktycznych,
  • na stanowiskach w grupie pracowników dydaktycznych:
    • profesor – 240 godzin dydaktycznych,
    • profesor uczelni – 270 godzin dydaktycznych,
    • wykładowca wizytujący – 270 godzin dydaktycznych,
    • docent – 270 godzin dydaktycznych,
    • adiunkt – 360 godzin dydaktycznych,
    • starszy asystent – 360 godzin dydaktycznych,
    • asystent – 360 godzin dydaktycznych,
    • lektor – 540 godzin dydaktycznych,
    • instruktor – 540 godzin dydaktycznych.

Do rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych zalicza się czas przeznaczony na kształcenie doktorantów.

 

Godzina dydaktyczna jest równa 45 minutom.

Nauczycielowi akademickiemu, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, dla którego Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy, jednorazowo na okres nie dłuższy niż jeden rok akademicki, Rektor może obniżyć roczny wymiar zajęć dydaktycznych na zasadach określonych w Regulaminie pracy z tym, że poza wyjątkowymi przypadkami uzasadnionymi ważnym interesem Uniwersytetu, Rektor nie udziela zniżek pensum nauczycielom akademickim wykonującym dodatkowe zatrudnienie w rozumieniu art. 125 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce lub prowadzącemu działalność gospodarczą.

W przypadku prowadzenia przez nauczyciela akademickiego zajęć w wymiarze przekraczającym ustalony proporcjonalnie do wymiaru zatrudnienia obowiązkowy roczny wymiar godzin dydaktycznych, powstają godziny ponadwymiarowe, za które pracownikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie. W przypadku obniżenia nauczycielowi akademickiemu obowiązkowego wymiaru godzin dydaktycznych, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe przysługuje za godziny realizowane powyżej obowiązkowego dla danego stanowiska i wymiaru zatrudnienia pensum dydaktycznego.

PENSUM – godziny ponadwymiarowe
GODZINY PONADWYMIAROWE
  • Obowiązkowo w wymiarze nieprzekraczającym:
    • 1/4 rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych – dla pracownika badawczo-dydaktycznego;
    • 1/2 rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych – dla pracownika dydaktycznego.
  • Za zgodą nauczyciela w wymiarze nieprzekraczającym dwukrotności rocznego wymiaru zajęć dydaktycznych (łącznie z obowiązkami 1/2, 1/4).
OKRES ROZLICZENIOWY – okres rozliczenia pensum
  • 1 rok,
  • na wniosek nauczyciela – 2 lata.
WYPŁATA ZA GODZINY PONADWYMIAROWE
  • w terminie dwóch miesięcy od zakończenia okresu rozliczeniowego;
  • w momencie ustania stosunku pracy w Uniwersytecie (w przypadku ustania stosunku pracy nauczyciela akademickiego przed zakończeniem roku akademickiego, dziekan dokonuje rozliczenia pensum nauczyciela akademickiego);
  • po zakończeniu pierwszego semestru, pod warunkiem wykonania pełnego pensum w pierwszym semestrze i po dokonaniu rozliczenia pensum.

 

Rozliczenie czasu pracy w projektach realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej.

Dla celów rozliczenia czasu pracy w projektach realizowanych w ramach programów finansowanych ze środków Unii Europejskiej przyjmuje się, że maksymalna roczna liczba godzin produktywnych w roku przypadająca na pełen etat, którą można obciążyć budżet projektu wynosi 1720 godzin. Liczba godzin pracy poświęconych na realizację wszystkich projektów finansowanych ze źródeł zewnętrznych, w których dany nauczyciel bierze udział nie może przekroczyć 73 godzin w miesiącu i 876 godzin w roku, co stanowi ok 51% produktywnego czasu pracy nauczyciela akademickiego. Dopuszcza się możliwość przepracowania na rzecz projektu/ów finansowanych ze źródeł zewnętrznych większej liczby godzin w miesiącu niż 73, pod warunkiem uzyskania przez nauczyciela akademickiego zniżki pensum.

Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi mogą być zatrudnieni w podstawowym, równoważnym, zadaniowym systemie czasu pracy a także w systemie skróconego tygodnia pracy. Czas pracy nie może przekraczać osiem godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym czterech miesięcy.

Na pisemny wniosek pracownika, zaopiniowany przez bezpośredniego przełożonego kierownik jednostki organizacyjnej może wyrazić zgodę na objęcie pracownika rozkładem czasu pracy, który przewiduje różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracownika dniami pracy, lub przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy w dniu, który zgodnie z tym rozkładem jest dla pracownika dniem pracy (ruchomy czas pracy). W takich rozkładach ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Objęcie pracownika „ruchomym czasem pracy” nie może naruszać prawa pracownika do 11 godzinnego nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie (dobowego) oraz do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (tygodniowego).

Systemy czasu pracy:

  • System równoważnego czasu pracy

System, w którym możliwe jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin, a dla pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia a także pracowników ds. ochrony przeciwpożarowej do 24 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

  • System zadaniowego czasu pracy

System, w którym kierownik jednostki organizacyjnej ustala z pracownikiem czas niezbędny do wykonywania powierzonych zadań, uwzględniając wymiar czasu pracy wynikający z norm czasu pracy. W stosunku do pracowników objętych zadaniowym czasem pracy nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji czasu pracy oraz sporządzania rozkładu czasu pracy – rozkład czasu pracy ustala pracownik.

  • System skróconego tygodnia pracy

System, w którym w szczególności z uwagi na sytuację osobistą pracownika (np. sprawowanie opieki nad małym dzieckiem, odbywanie kształcenia) kierownik jednostki organizacyjnej wyraża zgodę na ograniczenie liczby dni pracy w ciągu tygodnia. W systemie tym dopuszczalne jest wykonywanie przez pracownika pracy przez mniej niż pięć dni w ciągu tygodnia przy równoczesnym przedłużeniu dobowego wymiaru czasu pracy do maksymalnie 12 godzin w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym jednego miesiąca.

Praca zmianowa

Przez pracę zmianową należy rozumieć wykonywanie pracy według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni, gdzie rozkład czasu dla poszczególnych zmian ustalają kierownicy jednostek organizacyjnych w miesięcznych harmonogramach. W Uniwersytecie praca na drugiej zmianie rozpoczyna się nie wcześniej niż o 12.00 i kończy nie później niż o 22.00. Za każdą godzinę pracy na drugiej zmianie pracownikowi przysługuje dodatek określony w Regulaminie wynagradzania.

Pora nocna

Pora nocna obejmuje osiem godzin pomiędzy godzinami 22.00 a 6.00. Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek w wysokości określonej w Regulaminie wynagradzania.

Czas pracy pracownika niepełnosprawnego

Czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać siedmiu godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Osoby niepełnosprawnej nie można zatrudniać w porze nocnej. Zasady te nie dotyczą osób zatrudnionych przy pilnowaniu oraz gdy, na wniosek pracownika, lekarz przeprowadzający badania profilaktyczne pracowników, wyrazi na to zgodę.

Pracownicy UW mogą skorzystać z dwóch programów sportowych VanityStyle.

Do wyboru są: FitProfit i FitSport. W zależności od programu, oferowane są m.in.:

  • optymalne rozwiązanie – FitSport (8 wejść w miesiącu) lub nielimitowany dostęp do obiektów sportowych – FitProfit;
  • ponad 20 różnych dyscyplin sportowych, w tym taniec, fitness, pływanie, joga, sztuki walki, tenis, lodowisko, ścianka wspinaczkowa i wiele innych;
  • dostęp do obiektów sportowych w całej Polsce;
  • bezpłatny dostęp do strefy online z kartami sportowymi.

Aby kupić kartę, należy:

  1. zarejestrować się poprzez formularz na stronie VanityStyle, podając uniwersytecki adres e-mail;
  2. sprawdzić pocztę i aktywować konto;
  3. zalogować się i zamówić kartę. Płatności należy dokonać przez PayU;
  4. odebrać kartę w swojej jednostce Uniwersytetu Warszawskiego.

Zasady otrzymania kart i korzystania z nich:

  1. Osobami uprawnionymi do uczestnictwa w programie sportowo-rekreacyjnym FitProfit i FitSport są pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego oraz zgłoszone przez nich osoby towarzyszące, dzieci i seniorzy.
  2. Rejestracja do platformy odbywa się poprzez platformę VanityStyle Sp. z o. o., wyłącznie przy rejestracji poprzez adres służbowy.
  3. Pracownik może zgłosić jedną osobę towarzyszącą/dzieci w dowolnej liczbie i dwie osoby na kartę senior.
  4. Warunkiem wykupienia karty dla osób dodatkowych jest zakup karty dla pracownika.
  5. Liczba kart jest nieograniczona; nabycie karty możliwe będzie w dowolnym czasie trwania umowy.
  6. Możliwe są rezygnacje z korzystania z usług. W przypadku rezygnacji pracownik nie dokonuje płatności na kolejny miesiąc. W przypadku ponownej aktywacji karty wystarczy opłacić kartę.
  7. Po odbiór imiennej karty należy zgłaszać się do swojej jednostki Uniwersytetu Warszawskiego.
  8. Wszystkie karty są imienne.

Płatność

Płatności należy dokonać do 20. dnia każdego miesiąca, poprzedzającego ten, w którym abonament będzie aktywny. Brak dokonania wpłaty we wskazanym terminie oznacza wstrzymanie usługi do momentu kolejnej wpłaty.

Ze względów formalnych ceny kart są udostępniane jedynie osobom zainteresowanym programem. Szczegółowych informacji udziela VanityStyle (e-mail: karty_uw@vanitystyle.pl). Odpowiedź będzie można uzyskać po wysłaniu wiadomości z poczty uniwersyteckiej.

Informacje o produktach i sposobie rejestracji:

  1. Ulotka VanityStyle z ofertą dla pracowników UW – dokument pdf,
  2. VanityStyle – sposób rejestracji – dokument pdf.

Na mocy n w. przepisów od 1 października 2020 r. obowiązuje nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela akademickiego:

Nowa legitymacja służbowa nauczyciela akademickiego ma postać plastikowej karty procesorowej z interfejsem.

Legitymacja poświadcza zatrudnienie na stanowisku nauczyciela akademickiego oraz na podstawie odrębnych przepisów* uprawnienia do korzystania z 33% ulgi przy przejazdach:

  • środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego w pociągach osobowych, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych;
  • środkami publicznego transportu zbiorowego autobusowego w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów imiennych miesięcznych.

* Ustawa z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Ważne! Przepisów ustawy nie stosuje się do komunikacji miejskiej.

Dodatkowe uprawnienia.
Na legitymacji służbowej nauczyciela akademickiego zakodowany jest klucz ZTM, umożliwiający zapisywanie na niej biletów komunikacji miejskiej, w tym między innymi „Karty Warszawiaka”. ELN może zostać aktywowana jako karta biblioteczna UW oraz karta dostępu do pomieszczeń, w których odbywają się zajęcia sportowe prowadzone przez Centrum Sportu i Rekreacji UW.

Więcej informacji na temat ELN można przeczytać tutaj – dokument pdf.

Legitymacja pracownicza pracownika niebędącego nauczycielem akademickim może być w wydana w formie papierowej lub w formie Elektronicznej Legitymacji Pracowniczej (ELP). Pracownicy mogą korzystać z obu form legitymacji jednocześnie.

ELP – wydanie legitymacji zlecane jest przez jednostkę zatrudniającą pracownika poprzez USOS (wydziały) lub poprzez Uczelniane Centrum Personalizacji – UCP (inne jednostki). Na legitymacji uruchamiana jest Warszawska Karta Miejska (dlatego legitymacja może służyć jako bilet ZTM), można nią opłacić parking, posiada funkcję karty bibliotecznej BUW, uprawnia do wejścia do uniwersyteckiego Ogrodu Botanicznego i obiektów sportowych uczelni. ELP wydawana jest na cztery lata lub na okres trwania zatrudnienia, jeżeli jest krótszy niż cztery lata.

Legitymacja w formie papierowej – wydawana jest przez Biuro Spraw Pracowniczych w pokoju nr 1 w Pałacu Kazimierzowskim.

Ordery, odznaczenia państwowe oraz medale przyznaje się za zasługi w dziadzinach objętych zakresem działania Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Tryb nadawania orderów i odznaczeń państwowych uregulowany został w aktach prawnych:

Pracownikom Uniwersytetu Warszawskiego mogą zostać przyznane następujące ordery/ odznaczenia państwowe/ medale:

  • Order Odrodzenia Polski – przyznawany jest za szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu, za wybitne osiągnięcia z pożytkiem dla kraju działalności państwowej i publicznej oraz m.in. za wybitną twórczość naukową, literacką i artystyczną i wybitne zasługi dla rozwoju współpracy Rzeczypospolitej Polskiej z innymi państwami i narodami. Order przyznawany jest w pięciu klasach:
    • Krzyż Wielki OOP,
    • Krzyż. Komandorski z Gwiazdą OOP,
    • Krzyż Komandorski OOP,
    • Krzyż Oficerski OOP,
    • Krzyż Kawalerski OOP.
  • Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej – przyznawany jest za szczególne zasługi dla współpracy między narodami. Order nadawany jest cudzoziemcom i zamieszkałym za granicą obywatelom polskim, którzy swoją działalnością wnieśli wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz współpracę łączącą Rzeczpospolitą Polską z innymi państwami i narodami. Order przyznawany jest w pięciu klasach:
    • Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP,
    • Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Zasługi RP,
    • Krzyż Komandorski Orderu Zasługi RP,
    • Krzyż Oficerski Orderu Zasługi RP,
    • Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi RP.
  • Krzyż Zasługi – przyznawany jest za szczególne zasługi dla Państwa i obywateli przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, m.in. za ofiarną działalność publiczną, niesienie pomocy oraz działalność charytatywną. Krzyż Zasługi dzieli się na trzy stopnie:
    • I stopień –  Złoty Krzyż Zasługi,
    • II stopień – Srebrny Krzyż Zasługi,
    • III stopień – Brązowy Krzyż Zasługi.
  • Medal za Długoletnią Służbę – za wzorowe, wyjątkowo sumienne wykonywanie obowiązków wynikających z pracy zawodowe. W zależności od stażu pracy można otrzymać:
    • Medal Złoty za Długoletnią Służbę po 30 latach pracy,
    • Medal Srebrny za Długoletnią Służbę – po 20 latach pracy,
    • Medal Brązowy za Długoletnią Służbę – po 10 latach pracy.
  • Za szczególne zasługi dla oświaty i wychowania oraz za działalność dydaktyczno-wychowawczą, na wniosek Rektora Uniwersytetu Warszawskiego, może zostać przyznany Medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal ten przyznawany jest przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Wnioski o nadanie orderów, odznaczeń państwowych, medali Dziekan/kierownik innej podstawowej jednostki organizacyjnej składa do Biura Spraw Pracowniczych. Po ich pozytywnym rozpatrzeniu przez Komisję Rektorską ds. Odznaczeń Państwowych i Resortowych, przekazywane są do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego lub do Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą otrzymać Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za:

  • wyróżnione rozprawy doktorskie;
  • wysoko ocenione osiągnięcia będące podstawą nadania stopnia naukowego doktora habilitowanego lub doktora habilitowanego sztuki;
  • osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy i artystyczny.

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie Biura Obsługi Badań UW.

Pracownik Uniwersytetu Warszawskiego na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 23 stycznia 2019 r. w sprawie nagród ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego i nauki  może otrzymać nagrodę ministra za:

a) znaczące osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, wdrożeniowej lub organizacyjnej,

b) całokształt dorobku.

ZA ZNACZĄCE OSIĄGNIĘCIA UWAŻA SIĘ W ZAKRESIE DZIAŁALNOŚCI:

  • naukowej:
    • prowadzenie badań naukowych, w wyniku których została zdobyta:
      • nowa wiedza w dziedzinie nauki lub dyscyplinie naukowej, nienastawiona na bezpośrednie zastosowanie komercyjne lub
      • nowa wiedza w dziedzinie nauki lub dyscyplinie naukowej lub nowe umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług, lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń;
    • prowadzenie prac rozwojowych, w wyniku których nabyto, połączono, ukształtowano lub wykorzystano dostępną aktualnie wiedzę lub posiadane umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług – z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń,
    • prowadzenie twórczości artystycznej, w wyniku której powstało dzieło artystyczne materialne lub niematerialne, w tym artystyczne wykonanie, stanowiące znaczący wkład w rozwój kultury;
    • kierowanie zespołami badawczymi realizującymi projekty finansowane w drodze konkursów krajowych lub zagranicznych;
    • autorstwo lub współautorstwo publikacji naukowych, w szczególności monografii naukowych, cyklu powiązanych tematycznie artykułów naukowych lub prac projektowych, konstrukcyjnych, technologicznych lub artystycznych;
  • dydaktycznej:
    • aktywność w zakresie kształcenia i wychowywania studentów;
    • aktywność w zakresie kształcenia doktorantów i promowania kadr dydaktycznych;
    • prowadzenie kształcenia specjalistycznego lub innych form kształcenia, służących rozwojowi gospodarczemu lub społecznemu regionu lub kraju;
    • autorstwo lub współautorstwo wybitnych i innowacyjnych podręczników akademickich;
  • wdrożeniowej:
    • praktyczne wykorzystanie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych, w szczególności w działalności przemysłowej, naukowej lub handlowej;
    • komercjalizacja wyników działalności naukowej oraz know-how związanego z tymi wynikami;
    • wdrożenie oryginalnego osiągnięcia projektowego, technologicznego lub artystycznego;
  • organizacyjnej:
    • rozszerzanie współpracy międzynarodowej na rzecz podnoszenia jakości badań naukowych, prac rozwojowych, kształcenia lub wspierania rozwoju gospodarczego lub społecznego regionu lub kraju;
    • rozwijanie współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, w szczególności w celu: – prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych na rzecz przedsiębiorców, – opracowania programów kształcenia i doskonalenia zawodowego dostosowanych do potrzeb społeczno-gospodarczych regionu lub kraju;
    • efektywne zarządzanie uczelnią, w szczególności osiągnięcie poprawy jej gospodarki finansowej.

Nagroda może zostać przyznana z inicjatywy własnej ministra albo na wniosek rektora.

Za osiągnięcia w pracy zawodowej Rektor może przyznawać pracownikom Uniwersytetu nagrody.

NAUCZYCIELE ADADEMICCY

Szczegółowe zasady i tryb przyznawania nagrody nauczycielom akademickim określa:

Zarządzenie nr 53 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 12 marca 2020 r. w sprawie ustalenia zasad i trybu przyznawania nagrody Rektora nauczycielom akademickim zatrudnionym na Uniwersytecie Warszawskim

Nagrody Rektora są przyznawane corocznie za osiągnięcia badawcze, dydaktyczne i organizacyjne albo za całokształt osiągnięć.

Nagrody przyznawane są jako nagrody indywidualne lub zespołowe.

 

KATEGORIE I WYSOKOŚĆ NAGRÓD

Nagrody o charakterze indywidualnym:

Kategoria nagrody Wysokość nagrody*
nagroda za całokształt osiągnięć naukowych i dydaktycznych równowartość pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia profesora
nagroda za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne lub organizacyjne  I stopnia równowartość trzyipółkrotności minimalnego wynagrodzenia profesora
nagroda za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne lub organizacyjne II stopnia równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia profesora
nagroda za osiągnięcia naukowe, dydaktyczne lub organizacyjne III stopnia równowartość minimalnego wynagrodzenia profesora

 

Nagrody o charakterze zespołowym:

Kategoria nagrody Wysokość nagrody*
nagroda za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne równowartość sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia profesora

 

* w relacji do wynagrodzenia profesora, o którym mowa art. 137 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Każdemu pracownikowi przysługuje niezbywalne prawo do płatnego urlopu wypoczynkowego. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. Roszczenia pracownika z tytułu urlopu przedawniają się po trzech latach od końca trzeciego kwartału roku kalendarzowego następującego po roku kalendarzowym, w którym urlop przysługiwał.

Sposób udzielania urlopów wypoczynkowych

Urlopy wypoczynkowe powinny być udzielane zgodnie z planem urlopów, który ustalany jest najpóźniej do końca marca danego roku kalendarzowego i podawany do wiadomości pracowników w sposób przyjęty w jednostce organizacyjnej. Przed rozpoczęciem urlopu, w terminie umożliwiającym podjęcie decyzji i ewentualne ustalenie zastępstw, pracownik ma obowiązek złożyć pisemny wniosek urlopowy, który zatwierdza kierownik jednostki. W przypadku niewykorzystania urlopu w planowanym terminie, urlopu należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego.

Pracownikom pełniącym funkcje kierownicze (prorektor, dziekan wydziału, dyrektor kolegium, dyrektor szkoły doktorskiej, kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej,  prodziekan ds. studenckich, dyrektor ds. kształcenia, kanclerz, kwestor) urlopu wypoczynkowego udziela Rektor.

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni w roku kalendarzowym w zależności od stażu pracy.

Dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach nauczycieli akademickich wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 36 dni w roku kalendarzowym.

Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wypoczynkowego. Prawo do kolejnych urlopów pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym

Urlop wypoczynkowy wy wymiarze proporcjonalnym przysługuje pracownikom:

  • zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przysługuje urlop w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia (niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia);
  • zatrudnionym w ciągu roku kalendarzowego lub których stosunek pracy ustał w ciągu roku kalendarzowego;
  • podejmującym pracę po trwającej co najmniej 1 miesiąc nieobecności spowodowanej: urlopem bezpłatnym; urlopem wychowawczym; odbywaniem zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, służby przygotowawczej, okresowej służby wojskowej, terytorialnej służby wojskowej pełnionej rotacyjnie, przeszkolenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych; tymczasowym aresztowaniem; odbywaniem kary pozbawienia wolności; nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy.

NAUCZYCIELE AKADEMICCY
Nauczyciele akademiccy zatrudnieni w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych oraz dydaktycznych powinni wykorzystywać urlop wypoczynkowy w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych, wskazywanych w zarządzeniu Rektora o organizacji roku akademickiego oraz w okresach wolnych od zajęć dydaktycznych wynikających z rozkładu zajęć danego nauczyciela akademickiego.

URLOP WYPOCZYNKOWY

art. 129 Ustawy

  • Wymiar – 36 dni roboczych w roku kalendarzowym.
  • Nauczyciel akademicki zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy ma prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do wymiaru zatrudnienia.
  • Nauczyciel akademicki podejmujący pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku.
  • Do ustalenia wymiaru urlopu w przypadku nauczycieli akademickich ustala się zasadę pięciotygodniowego tygodnia pracy od poniedziałku do piątku. Dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy nie wlicza się do urlopu wypoczynkowego.
  • Niepełnozatrudnionemu nauczycielowi akademickiemu udziela się urlopu wypoczynkowego w dni pracy tego nauczyciela, zgodnie z ustalonym harmonogramem, w wymiarze godzinowym.

PRACOWNICY NIEBĘDĄCY NAUCZYCIELAMI AKADEMICKIMI
Osobom zaliczanym do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, którym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze nieprzekraczającym 26 dni roboczych oraz nie posiadającym prawa do dodatkowego urlopu przyznawanego na podstawie odrębnych przepisów, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych.
Pracownikowi posiadającemu status weterana lub  weterana poszkodowanego, któremu przysługuje wymiar urlopu wypoczynkowego w wymiarze nieprzekraczającym 26 dni roboczych, przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 5 dni.
Pracownikom będącym inwalidami wojennymi, którym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze nieprzekraczającym 26 dni roboczych, przysługuje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych.
Pracownikom będących kombatantami lub osobami, o których mowa w art. 2 i 4 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego, którym przysługuje urlop wypoczynkowy w wymiarze nieprzekraczającym 26 dni roboczych, przysługuje zwiększenie wymiaru urlopu wypoczynkowego o 10 dni roboczych.

Urlop macierzyński

  1. Pracownica, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
    • 20 tygodni, jeżeli urodziła jedno dziecko,
    • 31 tygodni, jeżeli urodziła dwoje dzieci przy jednym porodzie,
    • 33 tygodni, jeżeli urodziła troje dzieci przy jednym porodzie,
    • 35 tygodni, jeżeli urodziła czworo dzieci przy jednym porodzie,
    • 37 tygodni, jeżeli urodziła pięcioro i więcej dzieci przy jednym porodzie.
  1. Pracownica może wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Stan zaawansowania ciąży pracownica ma obowiązek udokumentować zaświadczeniem lekarskim.
  2. Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie:
    • rezygnacji przez matkę dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu po porodzie;
    • rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę matkę dziecka legitymują się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni tego urlopu;
    • zgonu matki dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego;
    • porzucenia dziecka przez matkę, po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.
  1. Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma również prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego, jeżeli matka dziecka jest hospitalizowana i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. Po ustaniu hospitalizacji matki dziecka pracownik ojciec, który korzystał z urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek niezwłocznie pojąć wykonywanie pracy.
  2. W przypadkach wskazanych w pkt. 3 i 4 z urlopu macierzyńskiego może korzystać również inny niż ojciec dziecka członek najbliższej rodziny w rozumieniu art. 1751p.
  3. W razie hospitalizacji dziecka matka dziecka może przerwać korzystanie z urlopu macierzyńskiego i kontynuować go po wyjściu dziecka ze szpitala.
  4. Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Wzory wniosków dostępne są na stronie – link do strony wewnętrznej.

Urlop rodzicielski

  1. Pracownik – rodzic dziecka może wykorzystać urlop rodzicielski w wymiarze do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie lub 43 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie.
  2. Pracownik – rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem” (zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w życiu prenatalnym w okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu) może wykorzystać urlop rodzicielski w wymiarze do 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie lub 67 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie.
  3. Urlop rodzicielski ma charakter fakultatywny i jest udzielany na wniosek pracownika.
  4. Z urlopu rodzicielskiego może korzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie pod warunkiem, że jego wymiar łącznie nie przekroczy 41 (ewentualnie 43) tygodni albo 65 (ewentualnie 67 tygodni) w przypadku rodziców posiadających zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”.
  5. Każdemu pracownikowi przysługuje wyłączne (niezbywalne) prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.
  6. Urlop może być wykorzystany jednorazowo albo maksymalnie w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
  7. Pracownik może w czasie urlopu rodzicielskiego świadczyć pracę na rzecz pracodawcy w wymiarze nie przekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlop rodzicielski ulega proporcjonalnemu przedłużeniu.
  8. Urlop rodzicielski przysługuje również pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił o przysposobienie bądź przyjął dziecko na wychowanie w charakterze rodziny zastępczej.
  9. Za czas urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Wzory wniosków dostępne są na stronie – link do strony wewnętrznej.

Tabelaryczne podsumowanie wymiaru urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie Rodzaj i wymiar urlopu Łączny wymiar urlopów
macierzyński rodzicielski
Jedno dziecko 20 tygodni do 41 tygodni* do 61 tygodni
Dwoje dzieci 31 tygodni do 43 tygodni* do 74 tygodni
Troje dzieci 33 tygodnie do 43 tygodni* do 76 tygodni
Czworo dzieci 35 tygodni do 43 tygodni* do 78 tygodni
Pięcioro i więcej dzieci 37 tygodni do 43 tygodni* do 80 tygodni

*Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z tego wymiaru. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.

Pracownicy – rodzice dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin ”Za życiem” mają prawo do urlopu rodzicielskiego w celu sprawowania opieki nad tym dzieckiem w wymiarze do:

Liczba dzieci urodzonych przy jednym porodzie Rodzaj i wymiar urlopu Łączny wymiar urlopów
macierzyński rodzicielski
Jedno dziecko 20 tygodni do 65 tygodni* do 85 tygodni
Dwoje dzieci 31 tygodni do 67 tygodni* do 98 tygodni
Troje dzieci 33 tygodnie do 67 tygodni* do 100 tygodni
Czworo dzieci 35 tygodni do 67 tygodni* do 102 tygodni
Pięcioro i więcej dzieci 37 tygodni do 67 tygodni* do 104 tygodni

*Każdemu z pracowników – rodziców dziecka przysługuje wyłączne prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego z tego wymiaru. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z pracowników – rodziców dziecka.

Urlop ojcowski

  1. W celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
    • ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
    • upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
  2. Urlop ojcowski może być wykorzystany w dwóch częściach, przy czym każda z części nie może być krótsza niż tydzień (7 dni).
  3. Za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Wzór wniosku dostępny jest na stronie – link do strony wewnętrznej.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego ustalonego za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego ustalonego za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownik – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacanie jej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem okresu 9 tygodni niezbywalnego okresu urlopu rodzicielskiego, za które przysługuje zasiłek w wysokości 70 % podstawy wymiaru zasiłku). W takim wypadku miesięczny zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka, wówczas zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (wykorzystywanego po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia dziecka) przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. W takiej sytuacji pracownikowi, na jego wniosek, przysługuje jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego do wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop wychowawczy

  1. Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  2. Warunkiem nabycia prawa do urlopu wychowawczego jest posiadanie co najmniej 6 miesięcznego stażu pracy (u wszystkich pracodawców).
  3. Urlop wychowawczy jest urlopem fakultatywnym i przysługuje na wniosek pracownika.
  4. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 36 miesięcy i może być wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6 rok życia.
  5. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego przypisany jest w sposób nieprzenoszalny do każdego z rodziców (opiekunów) dziecka. Oznacza to, że jedno z rodziców może samodzielnie wykorzystać maksymalnie do 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Nie dotyczy to sytuacji, w których drugi rodzic dziecka nie żyje, drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska bądź został tej władzy pozbawiony.
  6. Urlop wychowawczy może być podzielony na maksymalnie 5 części.
  7. Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą wykorzystywać urlop wychowawczy jednocześnie, łączny wymiar urlopu nie może jednak przekroczyć 36 miesięcy.
  8. W czasie urlopu wychowawczego pracownik może świadczyć pracę lub prowadzić inną działalność zarobkową, a także uczestniczyć w szkoleniach i innych formach kształcenia jeżeli nie uniemożliwia to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  9. Urlop wychowawczy jest urlopem nieodpłatnym. Okres korzystania z urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia zalicza się do stażu pracy pracownika.

Wzory wniosków dostępne są na stronie – link do strony wewnętrznej.

Nauczyciele akademiccy mogą ubiegać się o udzielenie płatnych urlopów naukowych:

  1. urlop naukowy w celu przeprowadzenia badań – urlopu udziela Rektor na umotywowany wniosek nauczyciela akademickiego, posiadającego co najmniej stopień naukowy doktora. Urlopy w celu przeprowadzenia badań udzielane są na łączny okres nieprzekraczający roku w okresie siedmiu lat zatrudnienia w Uniwersytecie Warszawskim, licząc od daty rozpoczęcia pierwszego takiego urlopu;
  2. urlop naukowy na przygotowanie rozprawy doktorskiej – urlopu udziela Rektor na umotywowany wniosek nauczyciela akademickiego, zaopiniowany przez dziekana lub kierownika ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej, bezpośredniego przełożonego w rozumieniu regulaminu jednostki, a także przez promotora (promotorów), w wymiarze nieprzekraczającym trzech miesięcy.
  3. urlopy naukowe w celu:
    • odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego / dydaktycznego,
    • uczestnictwa w konferencji,
    • przeprowadzenia kwerendy,
    • odbycia wizyty studyjnej,
    • realizacji innego rodzaju działalności naukowej,
    • uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej,
    • uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z Centrum Łukasiewicz lub instytutem Sieci Łukasiewicz.

Wyżej wymienionych urlopów, w wymiarze nieprzekraczającym 60 dni w roku akademickim, udziela dziekan lub kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek nauczyciela akademickiego, zaopiniowany przez dziekana lub kierownika ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej, Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu urlopu na okres przekraczający 60 dni, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy (365 dni) – wniosek o udzielenie urlopu.

PŁATNE URLOPY NAUKOWE – NAUCZYCIELE AKADEMICCY

Urlop (y) w celu przeprowadzenia badań

art. 130 pkt 1 Ustawy

  • Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu posiadającemu co najmniej stopień naukowy doktora, na jego umotywowany wniosek, płatnych urlopów naukowych w łącznym wymiarze nieprzekraczającym 1 roku, w celu przeprowadzenia badań.
  • Urlopy mogą być udzielone na łączny okres nieprzekraczający 1 roku w ciągu siedmiu lat, licząc od daty rozpoczęcia pierwszego takiego urlopu.
  • Po wyczerpaniu przysługującego rocznego limitu urlopu, kolejny urlop naukowy może być udzielony po upływie okresy siedmiu lat, licząc od dnia rozpoczęcia pierwszego urlopu.
  • We wniosku o urlop, nauczyciel akademicki wskazuje co najmniej planowany zakres i przedmiot prac badawczych do wykonania w trakcie urlopu oraz okres niezbędny do ich wykonania, a także oczekiwane efekty badań oraz sposób ich dokumentowania.

Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej

art. 130 pkt 2 Ustawy

  • Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu przygotowującemu rozprawę doktorską płatnego urlopu naukowego w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy.
  • Urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej udziela Rektor na umotywowany wniosek nauczyciela akademickiego, zaopiniowany przez dziekana lub kierownika ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej, bezpośredniego przełożonego, a także promotora lub promotorów, sprawujących opiekę naukową nad przygotowywaniem rozprawy doktorskiej.

Inne płatne urlopy naukowe

art. 130 pkt 3 i 4 Ustawy

  • Nauczyciel akademicki może otrzymać płatny urlop naukowy w celu odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego, uczestnictwa w konferencji, przeprowadzenia kwerendy, odbycia wizyty studyjnej, realizacji innego rodzaju działalności naukowej albo uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej, uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z Centrum Łukasiewicz lub instytutem Sieci Łukasiewicz.
  • Na okres nieprzekraczający 60 dni w roku akademickich urlopu udziela dziekan lub kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej.
  • W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek nauczyciela akademickiego, zaopiniowany przez dziekana lub kierownika ogólnouniwersyteckiej  jednostki organizacyjnej, Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu urlopu na okres przekraczający 60 dni, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy (365 dni).

Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim przysługuje:

  1. urlop na przygotowanie rozprawy doktorskiej lub na przygotowanie się do obrony rozprawy doktorskiej w wymiarze 28 dni, będących dniami pracy dla pracownika – urlopu udziela kierownik jednostki w terminie uzgodnionym z bezpośrednim przełożonym;
  2. zwolnienie od pracy na obronę rozprawy doktorskiej;
  3. zwolnienie od pracy na uczestnictwo w kolokwium habilitacyjnym.

Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi wykonujący w ramach obowiązków działalność naukową mogą skorzystać z urlopu naukowego w celu:

  1. odbycia za granicą kształcenia, stażu naukowego albo dydaktycznego;
  2. uczestnictwa w konferencji;
  3. uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z podmiotem zagranicznym na podstawie umowy o współpracy naukowej;
  4. uczestnictwa we wspólnych badaniach naukowych prowadzonych z Centrum Łukasiewicz lub instytutem Sieci Łukasiewicz.

Urlopu w wymiarze nieprzekraczającym 60 dni w roku akademickim, udziela dziekan lub kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, na wniosek nauczyciela akademickiego, zaopiniowany przez dziekana lub kierownika ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej, Rektor może udzielić nauczycielowi akademickiemu urlopu na okres przekraczający 60 dni, nie dłużej jednak niż na okres 12 miesięcy (365 dni) – wniosek o udzielenie urlopu.

Pracownikowi, który jest niezdolny do pracy wskutek choroby, przysługuje prawo do wynagrodzenia lub zasiłku chorobowego.

Przez okres do 33 dni niezdolności do pracy w ciągu roku kalendarzowego (14 dni niezdolności do pracy dla pracownika, który ukończył 50 rok życia) pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. W zależności od przyczyny tej niezdolności, pracownik zachowuje prawo do 80 lub 100 % wynagrodzenia.

Po wykorzystaniu tego okresu pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku chorobowego, który może otrzymywać przez okres nie dłuższy niż 182 dni lub w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej gruźlicą lub ciążą przez okres nie dłuższy niż 270 dni.

Pracownikowi, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy, przysługuje świadczenie rehabilitacyjne. O przyznaniu świadczenia rehabilitacyjnego decyduje lekarz orzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który może przyznać świadczenie na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.

Nauczycielowi akademickiemu, który nie ukończył 65. roku życia, zatrudnionemu w pełnym wymiarze czasu pracy, po co najmniej 10 latach zatrudnienia w uczelni, przysługuje prawo do płatnego urlopu dla poratowania zdrowia, którego łączny wymiar w okresie całego zatrudnienia nie może przekroczyć jednego roku. Do wymaganego okresu zatrudnienia można zaliczyć, na podstawie świadectwa pracy, okresy zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego w innych uczelnia. Urlop ten może być udzielany w częściach z tym, że z kolejnej części urlopu można skorzystać nie wcześniej niż po upływie trzech lat od zakończenia poprzednio udzielonej części urlopu. O potrzebie udzielenia nauczycielowi akademickiemu urlopu dla poratowania zdrowia orzeka wyłącznie lekarz medycyny pracy wykonujący działalność w jednostce służby medycyny pracy, z którą Uniwersytet Warszawski zawarł umowę. Urlopu dla poratowania zdrowia udziela Rektor, na podstawie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego, że stan zdrowia nauczyciela akademickiego wymaga powstrzymania się od pracy, oraz określającego zalecone leczenie i czas potrzebny na jego przeprowadzenie – wniosek o udzielenie urlopu.

Urlop dla poratowania zdrowia

art. 131 ust. 1 Ustawy

  • Dla nauczyciela akademickiego, który nie ukończył 65 roku życia, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, po co najmniej 10 latach zatrudnienia w uczelni.
  • Łączny wymiar urlopu dla poratowania zdrowia w okresie całego zatrudnienia nie może przekroczyć roku.
  • Jeżeli okres zatrudnienia nauczyciela akademickiego w Uniwersytecie jest krótszy niż 10lat, do wymaganego okresu zatrudnienia zalicza się, na podstawie świadectwa pracy, okresy zatrudnienia w charakterze nauczyciela akademickiego w innych uczelniach.
  • W przypadku, gdy urlop dla poratowania zdrowia jest wykorzystywany w całości, kolejnego urlopu można udzielić nie wcześniej niż po upływie 3 lat od dnia zakończenia poprzedniego urlopu.

Na wniosek pracownika, Rektor może udzielić urlopu bezpłatnego (prywatnego). Urlop ten nie jest wliczany do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174 Kodeksu Pracy).

Pracownik, który wykonuje zadanie służbowe na polecenie pracodawcy poza miejscem pracy wynikającym z umowy o pracę jest w podróży służbowej (delegacji). Pracodawca powinien określić: miejscowość rozpoczęcia i zakończenia podróży, czas jej trwania, środek transportu, z którego pracownik będzie korzystał.

Pracownikowi będącemu w podróży służbowej przysługuje: dieta, zwrot kosztów przejazdów, dojazdów środkami komunikacji miejscowej, noclegów oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków, określonych lub uznanych przez pracodawcę odpowiednio do uzasadnionych potrzeb.

Podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczyciela akademickiego jest postępowanie uchybiające jego obowiązkom lub godności zawodu nauczyciela akademickiego. Odpowiedzialności dyscyplinarnej, na zasadach i w trybie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, podlegają wszyscy nauczyciele akademiccy, a ustanie zatrudnienia w Uczelni nie wyłącza odpowiedzialności za czyny popełnione w trakcie jego trwania.

Przepisy:

Postępowanie dyscyplinarne toczy się przed komisjami dyscyplinarnymi do spraw nauczycieli akademickich i jest dwuinstancyjne; w sprawach dyscyplinarnych orzekają:

  • w pierwszej instancji – uczelniana komisja dyscyplinarna albo komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego;
  • w drugiej instancji – komisja dyscyplinarna przy ministrze.

Postępowanie dyscyplinarne wszczynane jest przez rzecznika dyscyplinarnego z urzędu lub na polecenie organu, który go powołał (Rektor albo Minister właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki).

Rzecznik dyscyplinarny – powoływany przez Rektora spośród nauczycieli akademickich posiadających co najmniej stopień naukowy doktora. Minister powołuje 14 rzeczników dyscyplinarnych spośród nauczycieli akademickich, z których 7 reprezentuje każdą z dziedzin i posiada stopień doktora habilitowanego lub tytuł profesora, a 7 posiada co najmniej stopień doktora w zakresie nauk prawnych. Kadencja rzeczników dyscyplinarnych trwa 4 lata i rozpoczyna się w przypadku rzeczników powołanych przez rektora – w dniu 1 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczęła się kadencja Rektora, a w przypadku rzeczników powołanych przez ministra – 1 stycznia.

Rzecznik dyscyplinarny powoływany przez Ministra jest właściwy w sprawach dotyczących czynów nauczycieli akademickich pełniących funkcje rektora, przewodniczącego uczelnianej komisji dyscyplinarnej, przewodniczącego i członka komisji dyscyplinarnej przy RGNiSW oraz przewodniczącego i członka komisji dyscyplinarnej przy Ministrze (art. 277 ust. 3 ustawy – PSWiN).

RODZAJE KAR
  • upomnienie;
  • nagana;
  • pozbawienie prawa do wykonywania zadań promotora, recenzenta i członka komisji w postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora lub doktora habilitowanego oraz tytułu profesora na okres os roku do 5 lat;
  • nagana z obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego o 10% – 25% na okres od miesiąca do 2 lat;
  • pozbawienie prawa do pełnienia funkcji kierowniczych w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat;
  • wydalenie z pracy w uczelni;
  • wydalenie z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat;
  • pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres 10 lat.

 

Upomnienie – kara dyscyplinarna nakładana przez Rektora, po uprzednim wysłuchaniu nauczyciela akademickiego, gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi i udowodnienie winy nie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego. Nauczyciel akademicki, ukarany karą upomnienia, może wnieść odwołanie do sądu pracy, właściwego dla siedziby Uczelni (w terminie 14 od dnia doręczenia zawiadomienia o ukaraniu).

 

KOMISJE DYSCYPLINARNE

Postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji prowadzi uczelniana komisja dyscyplinarna albo komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczelniana komisja dyscyplinarna orzeka w przypadku, gdy rzecznik wniósł o zastosowanie kary nagany albo nagany z obniżeniem wynagrodzenia zasadniczego o 10%-25% na okres od miesiąca do 2 lat, wobec nauczyciela akademickiego innego niż wymieniony w art. 277 ust.3 ustawy – PSWiN.

Komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego orzeka w przypadku nauczyciela akademickiego wskazanego w art. 277 ust. 3 ustawy – PSWiN, a także w stosunku do nauczyciela, wobec którego rzecznik dyscyplinarny wniósł o zastosowanie następujących kar:

  • pozbawienia prawa do wykonywania zadań promotora, recenzenta oraz członka komisji w postępowaniach w sprawie nadania stopnia doktora, stopnia doktora habilitowanego oraz tytułu profesora na okres od roku do 5 lat,
  • pozbawienie prawa do pełnienia funkcji kierowniczych w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat,
  • wydalenie z pracy w uczelni,
  • wydalenie z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat,
  • pozbawienie prawa do wykonywania zawodu nauczyciela akademickiego na okres 10 lat.

drugiej instancji zawsze orzeka komisja przy ministrze właściwym do spraw szkolnictwa wyższego i nauki.

POSTĘPOWANIE WYJAŚNIAJĄCE

Postępowanie wyjaśniające może być prowadzone na polecenie organu powołującego rzecznika (Rektora albo Ministra) albo z urzędu na podstawie zawiadomienia o popełnieniu czynu mającego znamiona przewinienia dyscyplinarnego lub informacji uzyskanej w inny sposób.

Rektor, po otrzymaniu zawiadomienia o popełnieniu czynu mającego znamiona przewinienia dyscyplinarnego lub powzięciu w inny sposób informacji o możliwości popełnienia takiego czynu, może:

  • skierować sprawę do mediacji – w przypadku gdy wskutek czynu zaistniał spór między osobą, której dotyczy zawiadomienie lub informacja, a pokrzywdzonym;
  • nałożyć karę upomnienia – w przypadku gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi i udowodnienie winy nie wymaga przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego;
  • polecić rzecznikowi dyscyplinarnemu rozpoczęcie prowadzenia sprawy.

Rzecznik dyscyplinarny wszczyna postępowanie wyjaśniające niezwłocznie, nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania polecenia organu, który go powołał, lub powzięcia w inny sposób informacji o popełnieniu czynu mającego znamiona przewinienia dyscyplinarnego i kończy w terminie 6 miesięcy od dnia jego wszczęcia.

Stronami postępowania wyjaśniającego są osoba, której czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające oraz pokrzywdzony lub osoba, która zawiadomiła o popełnieniu czynu mającego

Rzecznik dyscyplinarny może:

  • wszcząć postępowanie wyjaśniające albo odmówić wszczęcia postepowania wyjaśniającego,
  • w przypadku gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi, wystąpić do rektora z wnioskiem o ukaranie nauczyciela akademickiego karą upomnienia, którego rektor może nie uwzględnić i polecić innemu rzecznikowi dyscyplinarnemu wszczęcie postępowania wyjaśniającego.

W czasie trwania postępowania wyjaśniającego, rzecznik dyscyplinarny może przesłuchiwać świadków, zasięgać opinii biegłych, przeprowadzać, zabezpieczać i utrwalać inne dowody; rzecznik wzywa osobę, której czynu dotyczy postępowanie, celem przedstawienia jej zarzutów, wysłuchania wyjaśnień, w tym  do zajęcia stanowiska wobec przedstawionych zarzutów i zebranych dowodów.

Przesłuchanie osoby, której czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające, świadka lub biegłego może nastąpić osobiście lub przy użyciu urządzeń technicznych umożliwiających przeprowadzenie tej czynności na odległość, z jednoczesnym bezpośrednim przekazem obrazu i dźwięku.

WAŻNE! Jeśli osoba, której czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające odmówi złożenia wyjaśnień lub nie stawi się i nie usprawiedliwi swojej nieobecności, nie będzie to przeszkodą do zakończenia postępowania (zgodnie z ustawowym terminem 6 miesięcy), jeżeli pozostałe zebrane dowody  dają do tego podstawę.

W postępowaniu wyjaśniającym może być prowadzona mediacja.

Postępowanie wyjaśniające kończy się:

  • skierowaniem do właściwej komisji dyscyplinarnej wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego;
  • wnioskiem do rektora o ukaranie nauczyciela akademickiego karą upomnienia, w przypadku gdy czyn stanowi przewinienie dyscyplinarne mniejszej wagi;
  • wydaniem postanowienia o umorzenie postępowania (można wnieść zażalenie).

Jeżeli w ocenie rzecznika dyscyplinarnego czyn ma znamiona przestępstwa, rzecznik informuje o tym rektora.

Rzecznik dyscyplinarny może zawiesić postępowanie wyjaśniające na czas trwania przeszkody, postępowania przygotowawczego lub postępowania sądowego, jeśli zachodzi długotrwała przeszkoda uniemożliwiająca prowadzenie postępowania wyjaśniającego lub wszczęto postępowanie przygotowawcze lub postępowanie sądowe dotyczące czynu, który jest przedmiotem postępowania wyjaśniającego.

MEDIACJA

Mediacja jest dobrowolnym procesem dochodzenia przez strony do rozwiązania sporu, prowadzonym w obecności osoby trzeciej – mediatora.

Mediacja może być prowadzona na każdym etapie postępowania. Udział w mediacji jest dobrowolny. Zgoda na uczestniczenie w mediacji może być wycofana w każdym czasie.

Do mediacji sprawa może być skierowana, w zależności od stadium postępowania, przez:

  1. rektora, do czasu wydania rzecznikowi dyscyplinarnemu polecenia rozpoczęcia prowadzenia sprawy – z własnej inicjatywy, za zgodą pokrzywdzonego oraz osoby, której czynu dotyczy zawiadomienie lub informacja o popełnieniu lub możliwości popełnienia czynu mającego znamiona przewinienia dyscyplinarnego;
  2. rzecznika dyscyplinarnego, w trakcie postępowania wyjaśniającego – z inicjatywy lub za zgodą osoby, której czynu dotyczy postępowanie wyjaśniające i pokrzywdzonego;
  3. komisję dyscyplinarną, w trakcie postępowania dyscyplinarnego – z inicjatywy lub za zgodą obwinionego i pokrzywdzonego.

Mediację prowadzi nauczyciel akademicki wybrany przez Rektora (1.), wybrany wspólnie przez pokrzywdzonego i osobę, której dotyczy postępowanie (2.), wybrany wspólnie przez pokrzywdzonego i obwinionego (3.).

Jeśli w trakcie trwania mediacji zostanie zawarta ugoda, to postępowanie wyjaśniające może być umorzone, chyba że okoliczności sprawy wymagają ukarania dyscyplinarnego.

Wyniki mediacji bierze się pod uwagę przy wymierzaniu kary dyscyplinarnej.

Mediator w trakcie trwania mediacji nawiązuje kontakt ze stronami, ustala termin i miejsce spotkań z każdą ze stron. Przeprowadza indywidualne lub wspólne spotkania wstępne, aby wyjaśnić im cele i zasady mediacji, poucza o możliwości cofnięcia zgody na uczestniczenie w mediacji aż do jej zakończenia. Ponadto pomaga w sformułowaniu treści ugody. Jeżeli spotkanie stron nie jest możliwe, wówczas mediator może przeprowadzić mediację w sposób pośredni – przekazuje wówczas każdej ze stron informacje, propozycje i stanowisko dotyczące zawarcia ugody i jej treści.

Z chwilą zakończenia mediacji, mediator sporządza pisemne sprawozdanie z jej wyników i przedstawia je odpowiednio rektorowi, rzecznikowi dyscyplinarnemu albo komisji dyscyplinarnej. Do sprawozdania załącza się, jeżeli została zawarta, ugodę podpisaną przez strony mediacji oraz mediatora.

POSTĘPOWANIE DYSCYPLINARNE W PIERWSZEJ INSTANCJI:

Postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji prowadzi uczelniana komisja dyscyplinarna albo komisja dyscyplinarna przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Komisje dyscyplinarne orzekają w składzie co najmniej 3 członków. W skład uczelnianej komisji dyscyplinarnej oraz komisji dyscyplinarnej przy Radzie Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego wchodzi co najmniej 1 student.

Uczelniana Komisja Dyscyplinarna w Uniwersytecie Warszawskim:

  • wybierana przez Senat w liczbie 10-20 osób, spośród nauczycieli akademickich oraz przedstawicieli studentów i przedstawicieli doktorantów; kandydatów – nauczycieli akademickich zgłasza rada wydziału i rada ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej bądź członkowie Senatu; kandydatów – studentów i doktorantów zgłaszają odpowiednio organy samorządu studenckiego i samorządu doktorantów;
  • kadencja Uczelnianej Komisji Dyscyplinarnej – równa kadencji Senatu, z wyjątkiem przedstawicieli samorządu studenckiego i doktorantów, których kadencja określona została w §78 ust. 3 Statutu;
  • osoba pełniąca funkcję organu Uniwersytetu lub funkcję kierowniczą na Uniwersytecie może być członkiem komisji po upływie czterech lat od zaprzestania pełnienia funkcji;
  • orzeka w składzie co najmniej 3 członków.

Pierwsze posiedzenie Komisji zwoływane jest przez Rektora, podczas którego wybierany jest przewodniczący Komisji i jego zastępca.

Przewodniczący Komisji wyznacza skład orzekający i jego przewodniczącego, oddzielnie dla każdej sprawy. Przewodniczący składu orzekającego może być nauczyciel akademicki, którego stopień naukowy/stopień w zakresie sztuki jest nie niższy niż stopień obwinionego.

Postępowanie dyscyplinarne w pierwszej instancji:

  • Postępowanie dyscyplinarne wszczyna się na wniosek rzecznika dyscyplinarnego.
  • Stronami w postępowaniu są obwiniony oraz rzecznik dyscyplinarny.
  • W przypadku gdy rzecznik dyscyplinarny wniósł o orzeczenie kary, o której mowa w art. 276 ust. 1 pkt 6-8, a obwiniony nie ma obrońcy z wyboru, przewodniczący składu orzekającego komisji dyscyplinarnej wyznacza obrońcę z urzędu spośród nauczycieli akademickich.

Gdy sprawa trafia do Komisji, w pierwszej kolejności przewodniczący komisji wstępnie ocenia wniosek, czy postępowanie wyjaśniające zawiera braki, które nie będą mogły być uzupełnione na rozprawie oraz czy zachodzą przesłanki umorzenia postępowania dyscyplinarnego. Po dokonaniu wstępnej oceny i uznaniu, że brak wyżej wymienionych przesłanek, wydaje zarządzenie, w którym wszczyna postępowanie dyscyplinarne, wyznacza skład orzekający (przewodniczącego, członków, protokólanta) i kieruje sprawę do rozpatrzenia na posiedzeniu niejawnym albo na rozprawie. Po doręczeniu zarządzenia wyznaczającego termin rozprawy obwiniony lub jego obrońca mogą przeglądać akta sprawy, sporządzać z nich wypisy, notatki, fotokopie. W trakcie trwania postępowania dyscyplinarnego można przeprowadzić mediację. Posiedzenie komisji może odbyć się pod nieobecność obwinionego lub rzecznika dyscyplinarnego, jeśli zostali prawidłowo zawiadomieni o terminie i miejscu posiedzenia. Obrońca z urzędu przysługuje obwinionemu tylko w przypadku wydalenia z pracy w uczelni, wydalenia z pracy w uczelni z zakazem wykonywania pracy w uczelniach na okres od 6 miesięcy do 5 lat oraz pozbawienia prawa do wykonywania zawodu na okres 10 lat.

Postępowanie może być zawieszone na czas trwania postępowania przygotowawczego lub postępowania sądowego.

W trakcie trwania postępowania strony mogą składać wnioski o dopuszczenie nowych dowodów, które stwierdzają nowe okoliczności i mogą mieć istotny wpływ na rozstrzygnięcie sprawy. Jeśli stwierdzenie okoliczności istotnej dla rozstrzygnięcia sprawy wymaga informacji specjalnych, wówczas skład orzekający może zasięgnąć opinii biegłego.

Komisja dyscyplinarna może orzec o uniewinnieniu obwinionego, odstąpieniu od wymierzenia kary dyscyplinarnej, ukarać obwinionego albo umorzyć postępowanie dyscyplinarne. Od orzeczenia komisji, stronom przysługuje odwołanie do komisji dyscyplinarnej przy ministrze, w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem.

Rektor może zawiesić w pełnieniu obowiązków nauczyciela akademickiego, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub dyscyplinarne, jeżeli ze względu na wagę i wiarygodność przedstawionych zarzutów celowe jest odsunięcie go od wykonywania obowiązków. Nauczyciel akademicki zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków z dniem jego tymczasowego aresztowania.

Zawieszenie nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy. Okres zawieszenia może być przedłużany o kolejne 6 miesięcy, w przypadku gdy przeciwko nauczycielowi akademickiemu toczy się nadal postępowanie karne.

Od decyzji o zawieszeniu nauczycielowi akademickiemu przysługuje odwołanie do sądu pracy właściwego dla siedziby uczelni.

Pracownicy Uniwersytetu Warszawskiego mogą zostać członkami Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej i korzystać z nieoprocentowanych pożyczek,  szybkich pożyczek, tzw. „chwilówek” ‒ bez żyrantów oraz zapomóg bezzwrotnych.

Na podstawie Zarządzenia nr 49 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 14 maja 2018 r. w sprawie przeciwdziałania mobbignowi na Uniwersytecie Warszawskim:

  • wszelki mobbing w miejscu pracy jest zabroniony;
  • relacje pomiędzy wszystkimi członkami społeczności Uniwersytetu Warszawskiego, w tym między przełożonymi i podwładnymi, oparte są na zasadzie szacunku i tolerancji oraz poszanowania godności osobistej;
  • kierownicy jednostek organizacyjnych oraz bezpośredni przełożeni pracowników przeciwdziałają zachowaniom mającym cechy mobbingu i reagują na jego przejawy;
  • bezpodstawne pomawianie o mobbing jest zabronione i może być również przedmiotem postępowania uregulowanego niniejszym zarządzeniem.

W celu przeciwdziałania mobbingowi i jego skutkom na Uniwersytecie Warszawskim powołane zostały organy antymobbingowe:

Każdy pracownik, który uzna, że został poddany mobbingowi jest uprawniony do zgłoszenia tego w formie pisemnej do Koordynatora.

W gabinecie fizjoterapii  KU AZS UW pracownicy Uczelni mogą skorzystać z następujących zabiegów rehabilitacyjnych z wykorzystaniem najnowszych metod i specjalistycznego sprzętu:

  • Igłoterapia punktów spustowych – bardzo skuteczna metoda leczenia bólu mięśniowo-powięziowego.
  • Kinesiologytaping – działanie terapeutyczne wykorzystujące działanie sensoryczne plastra kinesiology tape.
  • Konsultacje fizjoterapeutyczne
  • Kinezyterapia – leczenie ruchem:
    • Terapia indywidualna – terapia manualna,  terapia metodą PNF, terapia tkanek miękkich i inne;
    • Theraphy Master – trening siłowy, trening stabilizacyjny, poprawa kontroli mięśniowej, terapia integracji sensorycznej;
    • ćwiczenia czynne;
    • ćwiczenia w odciążeniu;
    • instruktaże ćwiczeń;
  • Fizykoterapia – leczenie wykorzystujące reakcję organizmu na działanie rozmaitych bodźców fizycznych pobieranych z natury lub wytwarzanych za pomocą specjalnych urządzeń:
    • laseroterapia;
    • terapia radialną fala uderzeniową;
    • krioterapia;
    • terapia ultradźwiękowa;
    • terapia polem magnetycznym niskiej częstotliwości;
    • elektroterapia (galwanizacja, jonoforeza, prawdy diadynamiczne, prądy interferencyjne, prądy Kotz´a, prądy Täberta, TENS, elektrostymulacja);
    • elektroterapia skojarzona z masażem podciśnieniowym;
    • terapia światłem spolaryzowanym;
  • Masaż – zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek w celach leczniczych, relaksacyjnych lub rozgrzewających mięśnie.

Urlop macierzyński

  1. Pracownica, która urodziła dziecko w czasie trwania stosunku pracy ma prawo do urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
    • 20 tygodni, jeżeli urodziła jedno dziecko,
    • 31 tygodni jeżeli urodziła dwoje dzieci przy jednym porodzie,
    • 33 tygodni jeżeli urodziła troje dzieci przy jednym porodzie,
    • 35 tygodni jeżeli urodziła czworo dzieci przy jednym porodzie,
    • 37 tygodni jeżeli urodziła pięcioro i więcej dzieci przy jednym porodzie.
  1. Pracownica może wykorzystać do 6 tygodni urlopu macierzyńskiego przed porodem. Stan zaawansowania ciąży pracownica ma obowiązek udokumentować zaświadczeniem lekarskim.
  2. Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma prawo do korzystania z części urlopu macierzyńskiego w razie:
    • rezygnacji przez matkę dziecka z części urlopu macierzyńskiego po wykorzystaniu 14 tygodni tego urlopu po porodzie;
    • rezygnacji z urlopu macierzyńskiego przez pracownicę matkę dziecka legitymują się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni tego urlopu;
    • zgonu matki dziecka w czasie urlopu macierzyńskiego;
    • porzucenia dziecka przez matkę, po wykorzystaniu przez nią co najmniej 8 tygodni urlopu macierzyńskiego.
  1. Pracownik ojciec wychowujący dziecko ma również prawo do wykorzystania części urlopu macierzyńskiego, jeżeli matka dziecka jest hospitalizowana i nie może sprawować osobistej opieki nad dzieckiem. Po ustaniu hospitalizacji matki dziecka pracownik ojciec, który korzystał z urlopu macierzyńskiego, ma obowiązek niezwłocznie pojąć wykonywanie pracy.
  2. W przypadkach wskazanych w pkt. 3 i 4 z urlopu macierzyńskiego może korzystać również inny niż ojciec dziecka członek najbliższej rodziny w rozumieniu art. 1751p.
  3. W razie hospitalizacji dziecka matka dziecka może przerwać korzystanie z urlopu macierzyńskiego i kontynuować go po wyjściu dziecka ze szpitala.
  4. Za czas urlopu macierzyńskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Wnioski:

  1. Wniosek-pracownicy-o-urlop-macierzyński-przed-porodem – dokument docx.
  2. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego – dokument docx.
  3. Wniosek o udzielenie urlopu macierzyńskiego dla dla ojca dziecka, którego matka zrezygnowała z urlopu macierzyńskiego – dokument docx.
  4. Wniosek pracownicy w sprawie rezygnacji z urlopu macierzyńskiego, po wykorzystaniu 14 tygodniu urlopu macierzyńskiego – dokument docx.
  5. wniosek o wypłatę zasiłku macierzyńskiego 81,5% – dokument docx.

Urlop rodzicielski

  1. Pracownik – rodzic dziecka może wykorzystać urlop rodzicielski w wymiarze do 41 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie lub 43 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie.
  2. Pracownik – rodzic dziecka posiadającego zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem” (zaświadczenie stwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą życiu, które powstały w życiu prenatalnym w okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu) może wykorzystać urlop rodzicielski w wymiarze do 65 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy porodzie lub 67 tygodni w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka przy porodzie.
  3. Urlop rodzicielski ma charakter fakultatywny i jest udzielany na wniosek pracownika.
  4. Z urlopu rodzicielskiego może korzystać zarówno matka jak i ojciec dziecka. Rodzice mogą korzystać z urlopu rodzicielskiego jednocześnie pod warunkiem, że jego wymiar łącznie nie przekroczy 41 (ewentualnie 43) tygodni albo 65 (ewentualnie 67 tygodni) w przypadku rodziców posiadających zaświadczenie, o którym mowa w art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 4 listopada 2016 r. o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin “Za życiem”.
  5. Każdemu pracownikowi przysługuje wyłączne (niezbywalne) prawo do 9 tygodni urlopu rodzicielskiego.
  6. Urlop może być wykorzystany jednorazowo albo maksymalnie w 5 częściach, nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia.
  7. Pracownik może w czasie urlopu rodzicielskiego świadczyć pracę na rzecz pracodawcy w wymiarze nie przekraczającym połowy pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku urlop rodzicielski ulega proporcjonalnemu przedłużeniu.
  8. Urlop rodzicielski przysługuje również pracownikowi, który przyjął dziecko na wychowanie i wystąpił o przysposobienie bądź przyjął dziecko na wychowanie w charakterze rodziny zastępczej.
  9. Za czas urlopu rodzicielskiego przysługuje zasiłek macierzyński.

Wzory:

Wniosek_o_urlop_rodzicielski_nowy_od_26.04.2023

Urlop ojcowski

  1. W celu sprawowania opieki nad dzieckiem pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze do 2 tygodni, nie dłużej jednak niż do:
    • ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia albo
    • upływu 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie dziecka i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
  1. Urlop ojcowski może być wykorzystany w dwóch częściach, przy czym każda z części nie może być krótsza niż tydzień (7 dni).
  2. Za czas urlopu ojcowskiego pracownikowi przysługuje zasiłek macierzyński.

Wzór:

  1. Wniosek o udzielenie urlopu ojcowskiego w całości lub w części – dokument docx.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Wysokość zasiłku macierzyńskiego ustalonego za okres urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego ustalonego za okres urlopu rodzicielskiego wynosi 70 % podstawy wymiaru zasiłku.

Pracownik – matka dziecka, nie później niż 21 dni po porodzie, może złożyć pisemny wniosek o wypłacanie jej zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego w pełnym wymiarze (z wyłączeniem okresu 9 tygodni niezbywalnego okresu urlopu rodzicielskiego, za które przysługuje zasiłek w wysokości 70 % podstawy wymiaru zasiłku). W takim wypadku miesięczny zasiłek za okres urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego wynosi 81,5% podstawy wymiaru zasiłku.

Jeżeli pracownik nie wykorzysta ani jednego dnia zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu rodzicielskiego w pierwszym roku życia dziecka, wówczas zasiłek macierzyński za okres urlopu rodzicielskiego (wykorzystywanego po ukończeniu przez dziecko pierwszego roku życia dziecka) przysługuje w wysokości 70% podstawy wymiaru zasiłku. W takiej sytuacji pracownikowi, na jego wniosek, przysługuje jednorazowe wyrównanie zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu macierzyńskiego do wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Urlop wychowawczy

  1. Urlop wychowawczy przysługuje pracownikowi będącemu rodzicem lub opiekunem dziecka w celu sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  2. Warunkiem nabycia prawa do urlopu wychowawczego jest posiadanie co najmniej 6 miesięcznego stażu pracy (u wszystkich pracodawców).
  3. Urlop wychowawczy jest urlopem fakultatywnym i przysługuje na wniosek pracownika.
  4. Urlop wychowawczy przysługuje w wymiarze nieprzekraczającym 36 miesięcy i może być wykorzystany do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończyło 6 rok życia.
  5. Jeden miesiąc urlopu wychowawczego przypisany jest w sposób nieprzenoszalny do każdego z rodziców (opiekunów) dziecka. Oznacza to, że jedno z rodziców może samodzielnie wykorzystać maksymalnie do 35 miesięcy urlopu wychowawczego. Nie dotyczy to sytuacji, w których drugi rodzic dziecka nie żyje, drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska bądź został tej władzy pozbawiony.
  6. Urlop wychowawczy może być podzielony na maksymalnie 5 części.
  7. Rodzice lub opiekunowie dziecka mogą wykorzystywać urlop wychowawczy jednocześnie, łączny wymiar urlopu nie może jednak przekroczyć 36 miesięcy.
  8. W czasie urlopu wychowawczego pracownik może świadczyć pracę lub prowadzić inną działalność zarobkową, a także uczestniczyć w szkoleniach i innych formach kształcenia jeżeli nie uniemożliwia to sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem.
  9. Urlop wychowawczy jest urlopem nieodpłatnym. Okres korzystania z urlopu wychowawczego w dniu jego zakończenia zalicza się do stażu pracy pracownika.

Wzory:

  1. Wniosek o urlop wychowawczy – dokument docx.
  2. Wniosek o obniżenie wymiaru czasu pracy pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego – dokument docx.
  3. Oświadczenie o niekorzystaniu z urlopu wychowawczego – dokument docx.

UNIWERSYTECKIE MALUCHY – PRZYZAKŁADOWY ŻŁOBEK UNIWERSYTETU WARSZAWSKIEGO

Żłobek świadczy usługi pielęgnacyjne i opiekuńcze nad dziećmi w wieku od ukończonego 7 miesiąca do 3 roku życia.  Wszystkie Uniwersyteckie Maluchy przebywają w jednej grupie różnowiekowej. Rodzice maja możliwość korzystać z usług żłobku 12 miesięcy w roku, od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 17:00. Czas pobytu dziecka w żłobku wynosi maksymalnie 9 godzin, z możliwością ich elastycznego dopasowania do potrzeb rodziców.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie – link do strony zewnętrznej.

Kontakt:

ul. Karowa 14/16 lok. 11
00-324 Warszawa (Śródmieście)
e-mail: zlobek@uw.edu.pl
tel.: (+48) 734 438 143

Nadzór nad działalnością żłobka pełni:

Biuro Spraw Socjalnych UW
ul. Krakowskie Przedmieście 26/28
Mały Dziedziniec
00-927 Warszawa
tel. (22) 55 20 842

PUNKT PRZEDSZKOLNY „SMYKI ZE SMYCZKOWEJ”

Punkt przedszkolny “Smyki ze Smyczkowej” jest placówką dydaktyczno-opiekuńczo-wychowawczą o charakterze społecznym i niekomercyjnym. Tworzą go rodzice/opiekunowi wszystkich podopiecznych, angażując się w działalność placówki i tworząc wspólnie jak najlepsze warunki rozwoju dzieci. Przedszkolaki przebywają w  jednej grupie różnowiekowej, wyłącznie wybrane zajęcia dydaktyczne prowadzone są w dwóch grupach wiekowych. Smyki ze Smyczkowej należą do Społecznego Towarzystwa Oświatowego. Rodzice maja możliwość korzystać z usług przedszkola od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 17:30.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie – link do strony zewnętrznej.

Kontakt:

ul. Smyczkowa 11/5
02-678 Warszawa
e-mail: smyki@smykizesmyczkowej.pl
tel.: (+48) 788 124 582

BUWIALNIA- PRZESTRZEŃ DLA DZIECI W BUW

Rodzice, którzy przychodzą do biblioteki wraz z dziećmi, mogą skorzystać ze specjalnej sali przygotowanej dla najmłodszych. BUWialnia znajduje się na pierwszym piętrze w sali 143 tuż za Informatorium. Pokój wyposażony jest w maty, krzesełka, stolik, zabawki i książeczki. Zaaranżowano w nim również kącik higieniczny z  przewijakiem i krzesełkiem do karmienia. Dla opiekunów przygotowano cztery stanowiska pracy. Większa część ścian w BUWialni jest oszklona, dzięki temu dzieci mogą obserwować, co dzieje się np. w głównym hallu przed wejściem do biblioteki. Rodzice wraz z dziećmi mogą korzystać z BUWialni od poniedziałku do soboty w godzinach od 9:00 do 21:00 i w niedzielę od 15:00 do 20:00.

WYPOCZYNEK

Dzieci pracowników UW mogą korzystać z:

  • wczasów ulgowych w ośrodkach uczelni w sezonie i poza nim,
  • dofinansowania do wczasów turystycznych („pod gruszą”).

Pracownicy mający na swoim utrzymaniu dziecko z niepełnosprawnością mogą ubiegać się w danym roku kalendarzowym o jedno dodatkowe dofinansowanie wypoczynku zorganizowanego dziecka oraz wczasów wykupionych w ośrodkach wypoczynkowych UW.

Wzór:

  1. Wniosek pracownika o dofinansowanie wypoczynku dzieci.

ZAPOMOGA

O zapomogę z tytułu narodzin dziecka/dzieci pracownik UW może ubiegać się, o ile zdarzenie to miało miejsce w okresie zatrudnienia na UW.  Wniosek należy złożyć nie później niż w okresie jednego roku od zdarzenia.

Wzór:

  1. Wniosek o przyznanie zapomogi dla pracowników.

BON EDUKACYJNY

Uczące się dziecko pracownika może otrzymać świadczenie pieniężne – bon edukacyjny z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Świadczenie przysługuje uczącym się dzieciom w wieku od 6. do 19. roku życia.

Wzór:

  1. Wniosek o przyznanie bonu edukacyjnego dziecku pracownika.

 

Więcej informacji na temat przysługujących świadczeń znajdą Państwo w Regulaminie Zakładkowego Funduszu Świadczeń Socjalnych i na stronie internetowej – linki do stron zewnętrznych.

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych (ZFŚS) jest obsługiwany przez:

Biuro Spraw Socjalnych
Krakowskie Przedmieście 26/28
00-927 Warszawa
Mały Dziedziniec
e-mail: bssoc@adm.uw.edu.pl
tel.: (22) 55 20 868, (22) 55 22 609, (22) 55 20 419.

Społeczność akademicką w radzeniu sobie z konfliktami organizacyjnymi i interpersonalnymi oraz w szukaniu rozwiązań dla spraw trudnych, wspiera Rzecznik Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego – mgr Anna Cybulko.

Do Ombudsmana pracownik możne się zwrócić w szczególności gdy:

  • potrzebuje opinii osoby z zewnątrz, lub kogoś, kto wskaże właściwy sposób postępowania;
  • potrzebuje pomocy w rozwiązaniu skomplikowanej sprawy;
  • uważa, że został potraktowany niesprawiedliwie;
  • jest w konflikcie, który wpływa na jego funkcjonowanie na uczelni;
  • potrzebuje mediatora;
  • nie wie, do kogo powinieneś się zwrócić ze swoją sprawą.

Nauczyciel akademicki, dla którego Uniwersytet jest podstawowym miejscem pracy w rozumieniu art. 120 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce może za zgodą Rektora podjąć lub kontynuować dodatkowe zatrudnienie tylko u jednego dodatkowego pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukową;

Pracodawca prowadzący działalność dydaktyczną lub naukową to podmiot prowadzący działalność dydaktyczną lub naukową w sposób samodzielny i ciągły, w tym w szczególności:

  1. uczelnie;
  2. Polska Akademia Nauk, działającą na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk;
  3. instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk, działające na podstawie ustawy, o której mowa w pkt 2;
  4. instytuty badawcze, działające na podstawie ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych;
  5. międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych ustaw działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
  6. Centrum Łukasiewicz, działające na podstawie ustawy z dnia 21 lutego 2019 r. o Sieci Badawczej Łukasiewicz;
  7. instytuty działające w ramach Sieci Badawczej Łukasiewicz;
  8. Polska Akademia Umiejętności.

Zgody Rektora nie wymaga podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia:

  • w podmiotach, z którymi Uniwersytet nawiązał współpracę na podstawie umowy lub porozumienia albo dla których jest organem prowadzącym, założycielem albo udziałowcem;
  • w urzędach, o których mowa w art. 1 ust. 1 i ust. 2 pkt 1, 2 i 4a ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 537);
  • w instytucjach kultury;
  • w jednostkach, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910 i 1378 oraz z 2021 r. poz. 4).

Nauczyciel akademicki składa do Rektora wniosek o wyrażenie zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia z odpowiednim wyprzedzeniem, nie później niż dwa miesiące przed planowanym terminem podjęcia lub kontynuowania dodatkowego zatrudnienia. Wniosek powinien być zaopiniowany przez dziekana wydziału lub kierownika ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej.

W opinii dziekan wydziału lub kierownik ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej uwzględnia w szczególności:

  • ocenę wpływu dodatkowej pracy na jakość i terminowość wykonywania obowiązków dydaktycznych, naukowych i organizacyjnych wykonywanych w ramach stosunku pracy na Uniwersytecie, biorąc pod uwagę ich zakres i charakter;
  • wynik oceny okresowej pracy nauczyciela akademickiego na Uniwersytecie;
  • ocenę ewentualnych korzyści dla nauczyciela akademickiego i wydziału lub ogólnouniwersyteckiej jednostki organizacyjnej wynikających z dodatkowej pracy, w szczególności nawiązanie lub zacieśnienie współpracy naukowej między Uniwersytetem a inną jednostką, rozwój warsztatu naukowego lub dydaktycznego nauczyciela akademickiego, realizację wspólnych projektów badawczych.

Zgoda Rektora na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia obowiązuje nie dłużej niż do końca roku akademickiego.

Rektor nie udziela zgody na podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia u pracodawcy prowadzącego działalność dydaktyczną lub naukową, w szczególności jeżeli:

  • dodatkowe zatrudnienie prowadziłoby do konfliktu interesów lub konfliktu zobowiązań w rozumieniu § 129 Statutu oraz uchwały nr 74 Senatu Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 21 maja 2018 r, w sprawie konfliktu interesów lub konfliktu zobowiązań (Monitor UW z 2008 r., poz. 103);
  • dodatkowe zatrudnienie wiązałoby się z wykorzystaniem urządzeń technicznych i zasobów Uniwersytetu;
  • dodatkowe zatrudnienie wiązałoby się z prowadzeniem zajęć dydaktycznych na kierunkach studiów analogicznych do prowadzonych przez Uniwersytet i godziłoby to w jego interesy;
  • nauczyciel akademicki otrzymał negatywną ocenę okresową;
  • nauczyciel akademicki otrzymał zniżkę pensum, chyba że jest to uzasadnione ważnym interesem Uniwersytetu.

Podjęcie lub wykonywanie dodatkowego zatrudnienia bez zgody Rektora może stanowić podstawę odpowiedzialności dyscyplinarnej lub rozwiązania za wypowiedzeniem stosunku pracy z nauczycielem akademickim.

W celu zapewnienia osobom niepełnosprawnym niezbędnego wsparcia oraz pomocy organizacyjnej w Uniwersytecie Warszawskim działa Biuro ds. osób z niepełnosprawnościami. 

Wsparcie informatyczne dla pracowników Uniwersytetu Warszawskiego udzielane jest przez:

  • Helpdesk,
  • Dział Serwisu Informatycznego,
  • Dział Wsparcia Informatycznego,
  • Dział Sieci Komputerowych,
  • Dział Aplikacji Komputerowych,
  • Dział Telekomunikacji.

Szczegóły dotyczące zakresu usług świadczonych przez wyżej wymienione jednostki dostępne są na ich stronach internetowych. Wsparcie w zakresie serwisu komputerowego realizowane jest bezpośrednio w jednostkach organizacyjnych Uniwersytetu Warszawskiego (dla jednostek administracji centralnej – Dział Serwisu Informatycznego).

Usługi informatyczne i telefonia VoIP – link do strony zewnętrznej.

W ramach utworzonego w Uniwersytecie Warszawskim Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych pracownicy, mogą korzystać z różnych form pomocy finansowej z ZFŚŚ. Szczegółowych informacji dotyczących zasad ubiegania się o świadczenia ZFŚŚ udziela  Biuro Spraw Socjalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Warunki wynagradzania za pracę i przyznawania innych świadczeń związanych z pracą dla pracowników Uniwersytetu regulują ustawa z dnia 20 lipca 2018 r – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2020 r., poz. 85 z późn. zm.) oraz Regulamin Wynagradzania na Uniwersytecie Warszawskim – przyjętym zarządzeniem nr 9 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 17 stycznia 2020 r. w sprawie ustalenia Regulaminu Wynagradzania na Uniwersytecie Warszawskim (Monitor UW z 2020 r., poz. 26), dalej: RW.

Wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i dodatek zadaniowy są wypłacane nauczycielowi akademickiemu miesięcznie z góry (w pierwszym dniu roboczym miesiąca), a pozostałe składniki wynagrodzenia – z dołu.

Wynagrodzenie za pracę dla pracowników niebędących nauczycielami akademickimi jest płatne co miesiąc z dołu, nie później niż każdego ostatniego dnia miesiąca; jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za pracę jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym ten dzień.

Wynagrodzenie finansowane ze środków zewnętrznych wypłacane jest dziesiątego dnia następnego miesiąca kalendarzowego.

Nauczyciele akademiccy Pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi
Wynagrodzenie zasadnicze Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego określa RW (załącznik nr 1 do RW). Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego określa RW (załącznik nr 9 do RW).
Dodatek za staż pracy Przysługuje w wysokości 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok zatrudnienia, wypłacany w okresach miesięcznych począwszy od czwartego roku zatrudnienia, z tym że wysokość dodatku nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego (§ 9 RW). Przysługuje w wysokości 1 % wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok zatrudnienia, wypłacany w okresach miesięcznych począwszy od czwartego roku zatrudnienia, z tym że wysokość dodatku nie może przekroczyć 20 % wynagrodzenia zasadniczego ( § 22 RW).
Dodatek funkcyjny Przysługuje z tytułu kierowania zespołem, w skład którego wchodzi nie mniej niż pięć osób, w tym osoba kierująca. Wysokość dodatku funkcyjnego ustalana jest zgodnie z załącznikiem nr 4 do RW –  stawki – minimalne określa RW, maksymalna – 67% wynagrodzenia profesora.

Przysługuje w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie dłużej jednak niż przez okres trzech miesięcy trwającej nieprzerwanie nieobecności.

Przysługuje z tytułu kierowania zespołem, w skład którego wchodzi nie mniej niż pięć osób, w tym osoba kierująca. Wysokość dodatku funkcyjnego ustalana jest zgodnie z załącznikiem nr 10 do RW. Przysługuje w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie dłużej jednak niż przez okres trzech miesięcy trwającej nieprzerwanie nieobecności. Jest wypłacany miesięcznie z dołu.
Dodatek zadaniowy Dodatek może zostać przyznany pracownikowi z tytułu czasowego zwiększenia obowiązków służbowych lub czasowego powierzenia dodatkowych zadań albo ze względu na charakter pracy i warunki jej wykonywania. Wysokość dodatku (lub ich suma – w przypadku przyznania kilku dodatków) nie może przekroczyć miesięcznie 80% sumy wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego pracownika. Dodatek przysługuje w czasie usprawiedliwionej nieobecności w pracy, nie dłużej jednak niż przez okres trzech miesięcy trwającej nieprzerwanie nieobecności.
Wynagrodzenie za pracę w godzinach ponadwymiarowych Za pracę w godzinach ponadwymiarowych nauczycielowi akademickiemu przysługuje wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe, które przyznaje się po dokonaniu rozliczenia godzin zajęć dydaktycznych, raz w roku, chyba że, na wniosek nauczyciela akademickiego, okres rozliczenia pensum zostanie wydłużony do dwóch lat albo w związku z koniecznością wypłaty należnego wynagrodzenia – w momencie ustania stosunku pracy w Uniwersytecie. Dopuszcza się możliwość wypłaty wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe po zakończeniu pierwszego semestru, pod warunkiem wykonania pełnego pensum w pierwszym semestrze i rozliczenia pensum.

Stawki:

1)    za pracę w godzinach ponadwymiarowych realizowanych na studiach stacjonarnych lub w szkole doktorskiej  – ustala kierownik jednostki organizacyjnej UW w granicach określonych w załączniku nr 3 do RW;

2)    za godziny ponadwymiarowe realizowanie na studiach niestacjonarnych –  przyjęte w kalkulacji tych studiów.

Dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych Pracownikowi, któremu nie udzielono czasu wolnego za pracę w godzinach nadliczbowych, oprócz normalnego wynagrodzenia, przysługuje dodatek w wysokości określonej w art. 1511 Kodeksu pracy.
Wynagrodzenie uzupełniające Może być przyznane z tytułu wykonywania dodatkowych zadań, na czas ich realizacji, jednorazowo lub na czas określony ze wskazaniem stawki godzinowej, dziennej lub stawki miesięcznej.
Dodatkowe wynagrodzenie
Lista czynności objętych wynagrodzeniem dodatkowym
Czynność Wysokość wynagrodzenia w relacji do wynagrodzenia profesora, o którym mowa w art. 137 Ustawy
1) wykonywanie czynności promotora w przewodzie doktorskim 83%*
2) wykonywanie czynności promotora pomocniczego w przewodzie doktorskim 50%*
3) wykonywanie czynności recenzenta w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora 27%*
4) wykonywanie czynności recenzenta w postępowaniu w sprawie nadania stopnia doktora habilitowanego 33%*
5) za udział w komisji habilitacyjnej w roli członka komisji 17%*
6) za udział w komisji habilitacyjnej w roli przewodniczącego komisji lub sekretarza komisji 33%*
7) za udział w pracy komisji rekrutacyjnej do 35%*
8) za kierowanie studenckimi i doktoranckimi praktykami zawodowymi i sprawowanie opieki nad tymi praktykami do 32,5%*
* po zaokrągleniu do pełnego złotego

  1. Wynagrodzenie za czynności wymienione w pkt 1-2 wypłacane jest jednorazowo, po zakończeniu postępowania w sprawie nadania stopnia doktora, w wyniku którego został on nadany.
  2. Wynagrodzenie za czynności wymienione w pkt 3-6 wypłacane jest jednorazowo, po zakończeniu postępowania, którego dotyczy.
  3. Wynagrodzenie za czynności wymienione w pkt 7-8 wypłacane jest jednorazowo w danym roku akademickim.

Wysokość wynagrodzenie za czynności wymienione w pkt 7-8 ustalane jest przez kierownika jednostki organizacyjnej Uniwersytetu z uwzględnieniem zapisów tabeli, z tym zastrzeżeniem, że wysokość wynagrodzenia za udział w komisji rekrutacyjnej jest uzależniona od liczby kandydatów na studia i funkcji pełnionej w komisji.

Dodatkowe wynagrodzenie roczne („TRZYNASTKA”) Przysługuje na zasadach określonych w ustawie z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej.
Dodatek Rektora Dodatek może zostać przyznany za wyróżniające się działania, które w szczególny sposób przyczyniają się do rozwoju i wzrostu prestiżu Uniwersytetu. Dodatek przyznawany jest na zasadach określonych w Zarządzeniu nr 43 z dnia 28 lutego 2020 r. w sprawie przyznawania dodatku Rektora pracownikom zatrudnionym w Uniwersytecie Warszawskim.
Bonus projektowy Bonus projektowy może zostać przyznany w związku z uczestniczeniem w realizacji projektów w ramach programu Horyzont 2020 (z wyłączeniem projektów realizowanych w ramach konkursu „Teaming of excellent research institutions and low performing RDI regions”), programu Euratom i innych schematów wsparcia badań i innowacji wdrażanych przez Komisję Europejską lub jej agencje wykonawcze pod warunkiem wykorzystywania w tych schematach zasad obowiązujących w ramach programu ramowego Horyzont 2020 oraz programu Euratom. Przyznawany jest na zasadach określonych w Zarządzeniu nr 54 Rektora Uniwersytetu Warszawskiego z dnia 12 marca 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania bonusu projektowego pracownikom zatrudnionym na Uniwersytecie Warszawskim.
Dodatek z tytułu niepełnosprawności Przyznawany w wysokości i na zasadach określonych w załączniku nr 5 do RW.
Dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia lub uciążliwych Przyznawany w wysokości i na zasadach określonych w załączniku nr 6 do RW.
Dodatek z tytułu wieloletniej pracy na UW Pracownikowi przechodzącemu na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy może zostać przyznany dodatek z tytułu wieloletniej pracy na Uniwersytecie na zasadach określonych w Załączniku nr 7 do RW.
Nagrody Rektora
  •  nagroda za osiągnięcia w pracy zawodowej („1%”) – § 32 ust. 1  RW
Nagroda jubileuszowa Pracownikowi uczelni publicznej przysługuje prawo do nagrody jubileuszowej z tytułu wieloletniej pracy. Zasady ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających pracowników do nagrody jubileuszowej oraz sposób jej obliczania i wypłacania reguluje ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce z 2018 r. oraz § 16 i § 33 RW. Nagrody jubileuszowe z tytułu wieloletniej pracy w wysokości:
a) 75 % wynagrodzenia zasadniczego – za 20 lat pracy;
b) 100 % wynagrodzenia zasadniczego – za 25 lat pracy;
c) 150 % wynagrodzenia zasadniczego – za 30 lat pracy;
d) 200 % wynagrodzenia zasadniczego – za 35 lat pracy;
e) 300 % wynagrodzenia zasadniczego – za 40 lat pracy;
f) 400 % wynagrodzenia zasadniczego – za 45 lat pracy.
Dodatek premiowy Dodatek premiowy może zostać przyznany na zasadach określonych w § 24 RW.
Dodatek za pracę w porze nocnej Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej (pora nocna obejmuje osiem godzin między godzinami 22.00 a 6.00), za każdą godzinę tej pracy, przysługuje dodatek w wysokości 20 % stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego. Dodatek nie może być niższy niż 20 % stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę określonego w ustawie z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz. U. z 2018 r. poz. 2177 z późn. zm.).
Dodatek za pracę w systemie zmianowym Pracownikowi zatrudnionemu w zmianowym systemie czasu pracy, za każdą godzinę pracy na drugiej zmianie, przysługuje dodatek w wysokości 10% stawki godzinowej wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatek brygadzistowski Pracownikowi zatrudnionemu w grupie robotników, który dodatkowo organizuje pracę brygady składającej się przynajmniej z pięciu osób łącznie z brygadzistą, przysługuje dodatek w wysokości nieprzekraczającej 15 % stawki wynagrodzenia zasadniczego.
Premia uznaniowa Pracownikowi niebędącemu nauczycielem akademickim może zostać przyznana premia uznaniowa na zasadach określonych w załączniku nr 11 do RW.

 

Pracownikom realizującym zadania w programach, projektach lub przedsięwzięciach, w których stawka wynagrodzenia nie została określona:

  • przez Instytucję finansującą, w szczególności w umowie, dokumentacji konkursowej lub wytycznych dotyczących kwalifikowalności wydatków lub
  • przez Rektora w odrębnych przepisach

przyznaje się wynagrodzenie uzupełniające na czas realizacji tych zadań na podstawie Zarządzenia nr 75 z dnia 17 kwietnia 2020 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu przyznawania wynagrodzenia uzupełniającego.

Realizacja zadań w programie, projekcie lub przedsięwzięciu może odbywać w jednej z niżej wymienionych form (z uwzględnieniem zasad obowiązujących w danym programie, projekcie lub przedsięwzięciu i w wymiarze odpowiadającym realizowanym zadaniom):

  • zatrudnienie na zasadach ogólnych;
  • oddelegowanie pracownika do realizacji zadań w programie, projekcie lub przedsięwzięciu (w części lub pełnym wymiarze etatu, polegające na okresowej modyfikacji zakresu obowiązków pracownika z uwzględnieniem realizacji zadań w programie, projekcie lub przedsięwzięciu);
  • powierzenie pracownikowi dodatkowych zadań (powierzenie nowych obowiązków służbowych lub zwiększenie zaangażowania w ramach dotychczasowego zakresu obowiązków pracownika).

Wynagrodzenie uzupełniające przyznawane jest jednorazowo lub na czas określony z podaniem stawki godzinowej, dziennej lub stawki miesięcznej, zgodnie z budżetem danego programu, projektu lub przedsięwzięcia oraz obowiązującymi w nich zasadami wynagradzania. W przypadku budżetu w walucie obcej, stawki wynagrodzeń przeliczane są na złotówki po kursie, po którym został skalkulowany budżet.

Stawkę wynagrodzenia uzupełniającego ustala się biorąc pod uwagę kwalifikacje, staż pracy, doświadczenie zawodowe oraz zakres powierzonych zadań, z uwzględnieniem nw. kryteriów:

Stawki kwotowe oraz szczegółowe kryteria stanowiące podstawę obliczania wynagrodzenia uzupełniającego określone zostały w załączniku nr 4 do ww. zarządzenia.

Wysokość miesięcznego wynagrodzenia uzupełniającego w pełnym wymiarze etatu stanowi sumą stawki kwotowej przypisanej do roli pełnionej w projekcie, programie lub przedsięwzięciu (z wyłączeniem ról: doświadczony wykładowca, wykładowca, wykładowca-praktyk, lektor, tutor, opiekun grupy, opiekun projektów studenckich, szkoleniowiec, trener, coach, mentor – jeżeli są one pełnione w ramach powierzenia pracownikowi dodatkowych zadań) oraz stawek odpowiadających innym spełnianym kryteriom szczegółowym (ww. 1-5).

Sposób obliczania stawki godzinowej lub dziennej:

  1. Stawkę godzinową lub dzienną wynagrodzenia uzupełniającego oblicza się dzieląc stawkę wynagrodzenia uzupełniającego, ustaloną zgodnie z opisanymi wyżej zasadami, przez:
    1. liczbę godzin do przepracowania w miesiącu – w przypadku stawki godzinowej;
    2. liczbę dni do przepracowania w miesiącu – w przypadku stawki dziennej

– zgodnie z zasadami określonymi w programie, projekcie lub przedsięwzięciu, a jeśli takich zasad nie określono – w przypadku stawki godzinowej przez liczby: 156 (nauczyciele akademiccy), 168 (pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi), a w przypadku stawki dziennej przez liczbę 21.

  1. Stawkę godzinową lub dzienną wynagrodzenia uzupełniającego dla pracowników (zatrudnionych w trybie powierzenia dodatkowych zadań) pełniących w projekcie, programie lub przedsięwzięciu role: doświadczony kierownik merytoryczny, kierownik merytoryczny, początkujący kierownik merytoryczny, główny wykonawca, doświadczony członek zespołu, członek zespołu, początkujący członek zespołu pomocniczy członek zespołu, manager, doświadczony specjalista z obszaru IT, specjalista z obszaru IT, ekspert w zakresie prawa, prawa zamówień publicznych, konsultant, recenzent, broker nauki lub innowacji, rzecznik patentowy, ekspert międzynarodowy, oblicza się dzieląc sumę wynagrodzenia uzupełniającego oraz wynagrodzenia zasadniczego i dodatków do wynagrodzenia określonych stawką miesięczną, wynikających z osobistego zaszeregowania pracownika przez liczby: 156 (nauczyciele akademiccy), 168 (pracownicy niebędący nauczycielami akademickimi), a w przypadku stawki dziennej przez liczbę
  2. Stawki godzinowe wynagrodzenia uzupełniającego dla pracowników zatrudnionych w trybie powierzenia pracownikowi dodatkowych zadań, pełniących role: doświadczony wykładowca, wykładowca, wykładowca-praktyk, lektor, tutor, opiekun grupy, opiekun projektów studenckich, szkoleniowiec, trener, coach, mentor, zostały określone w załączniku nr 5 do ww. zarządzenia.

Maksymalna, łączna liczba godzin pracy poświęconych na realizację zadań o charakterze badawczym w programach, projektach lub przedsięwzięciach, przez pracownika zatrudnionego na pełny etat w trybie oddelegowania do realizacji zadań, w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych nie może przekroczyć 80 godzin w miesiącu, chyba że udzielono proporcjonalnej zniżki pensum.

Pracownikowi uczelni publicznej przysługuje dodatek za staż pracy w wysokości 1% wynagrodzenia zasadniczego za każdy rok pracy, wypłacany w okresach miesięcznych, poczynając od czwartego roku pracy, z tym, że dodatek ten nie może przekroczyć 20% wynagrodzenia zasadniczego.

Jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki tego dodatku nastąpiło pierwszego dnia miesiąca, wówczas dodatek przysługuje za ten miesiąc. Jeżeli nabycie prawa do dodatku lub prawa do wyższej stawki tego dodatku nastąpiło w innym niż pierwszy dzień miesiąca, dodatek przysługuje począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik nabył to prawo.

Przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za staż pracy uwzględnia się:

a) zakończone okresy zatrudnienia, na podstawie złożonych świadectw pracy;

b) zakończone, udokumentowane okresy zatrudnienia odbyte za granicą, u pracodawcy zagranicznego;

c) inne udokumentowane okresy uwzględnione na podstawie odrębnych przepisów jako okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze.

Przy ustalaniu okresów uprawniających do dodatku za staż pracy nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u innego pracodawcy, u którego pracownik jest lub był zatrudniony, oraz innych okresów uwzględnionych u innego pracodawcy na podstawie odrębnych przepisów jako okresy, od których zależą uprawnienia pracownicze.

W przypadku pozostawania przez pracownika jednocześnie w więcej niż jednym stosunku pracy, wyżej wymienione okresy uwzględnia się po przedłożeniu przez pracownika oświadczenia o ich nieuwzględnieniu u innego pracodawcy.

Krakowskie Przedmieście 24

00-927 Warszawa

tel. 22 55 20 372, 22 55 24 026

adres e-mail: solidarnosc@adm.uw.edu.pl

adres strony internetowej: www.solidarnosc.uw.edu.pl

Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

tel. 55 20 359, 55 24 027

adres strony internetowej: znp@uw.edu.pl

Organizacja międzyzakładowa Warszawa

Krakowskie Przedmieście 3 lok. 18

00-047 Warszawa

tel. 793 656 125

adres e-mail: bibliotekarze.wfis@gmail.com

Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

tel. 692 455 062

adres e-mail: inipracuw@gmail.com

adres strony internetowej: inicjatywapracownicza.uw.edu.pl